2011. január 8-9. Érköbölkút
Ezen az úton velünk jött Kaszás Mária a Vasárnapi Iskola szakmai vezetője.
Itt farsangi álarcokat, jelmezeket készítettek a gyerekek, illetve néptánc-tanulásra is sor került.
Jelen volt 16 gyerek. Azért csak ennyien voltak, mert a faluban sok helyen disznót öltek, illetve lakodalom volt. Erre minket is meghívtak. Az igazgatónőnél aludtunk.
Másnap indultunk haza.
2011. január 28-29.
Ezen a két napon Vilmos nélkül mentünk Marikával, mivel őt megműtötték. Azért nem maradt ki a készülődésből.
Ekkor Érköbölkúton farsang volt az iskolában. Edit is beöltözött, Ő volt Hófehérke. A 7 törpe pedig az óvodások közül volt. Vidorék sapkáját, szakállát Vilmos készítette el. A szerepléshez műsort adtak a „törpék”, melyért köszönet illeti az Gyöngyike óvó nénit.
A díjazáshoz, majd a tombolához az Alapítvány adott ajándékot. Tombolát nem pénzért lehetett venni, hanem versszak elmondása, egy éneklés, amely több gyermektől angolul hangzott el.
A farsang után az igazgatónőnél -Oláh Éva – aludtunk. Este ismerkedtünk a településsel.
Másnap átmentünk Hegyközszentmiklósra, ahol néptánc tanulás volt, valamint farsangi álarcokat készítettek a gyerekek, illetve némi fejtörőt is megoldottak.
31 gyerek vett részt a foglalkozáson.
2011. március 14.
Köbölkúton (50 gyerek) kokárdát, csákót, pártát, pompont készítettek a gyerekek, melyet a március 15-ei ünnepségen – amit a foglalkozás után volt – viseltek is.
A foglalkozás után elmentünk a templomkertbe, ahol megemlékezés volt a helyben született nagyságok emlékére.
Ez után az iskolába került sor ünnepségre. Itt a tanulók is megemlékeztek (szavalat), majd Vilmos megemlékezése következett, amely érintette az udvaron levő kopjafa jelentőségét is, melynek avatására is ekkor került sor.
A temetőben és a kopjafánál is a Vasárnapi Iskola Alapítvány nevében koszorút helyezett el Kaszás Mária és Hutzler Vilmos.
Kora délután indultunk át Hegyközszenmiklósra, ahol a délelőttihez hasonló foglalkozás volt 40 gyerek részvételével.
2011. április 16.
Érköbölkúton a Húsvét jegyében készülődtek a gyerekek (20). Volt tojásfestés, ünnepi tojástartó, kartonból készült húsvéti kellékek készítése.
A foglalkozás után az egész település megmozdult, hiszen nagyszabású ünnepségre került sor a Pro Érköbölkút Egyesület szervezésében – elnöke Rákóczi Lajos, aki az iskola történelem tanára is -.
A rendezvény a hagyományőrző huszárcsoportok (helybeli, szomszéd községbeli, csíkszeredai, gyergyószentmiklósi, debreceni, létavértesi) felvonulásával kezdődött.
Ezt követte az iskola udvarán a Vasvári Pál szobrának leleplezése. Itt jelen volt többek között
Szabó István alkotó, az Érköbölkútról elszármazott személyiségek, illetve a Magyar Köztársaság Főkonzulátusa képviseletében Szilágyi Mátyás főkonzul. Az ünnepi műsorban részt vettek az iskola tanulói, a nagyváradi színház művésze – Melegh Vilmos -, a székelyhidi férfikórus, de a huszárok díszkoszorúja sem maradt el. A rendezvény végén emléklapok átadására került sor. Ezt az elismerést Vilmos is megkapta.
A napi ünnepség egy lovasszobor avatásával folytatódott.
Ez után 15 óra körül átmentünk Hegyközszentmiklósra, ahol 31 gyerek vett részt a húsvéti foglalkozáson.
2011. június 4.
Előzetes egyeztetés után június 4-én tartottunk egy-egy rendhagyónak mondható foglalkozást – vidám gyermeknapot – címmel Érköbölkúton délelőtt és Hegyközszentmiklóson délután. A technikai jellegű foglalkozás gyermekjátékok készítésével, illetve ötletek megbeszélésével telt el. (csákó, forgó) Az együttlét további szerepe a gyerekek leleményességének a fejlesztése vetélkedő és énekes, zenés játékok formájában.
A vetélkedő (léggömbös, labdás, és egyéb ügyességi játékok – Érköbölkúton – díjazására szánt édességet kiosztottuk a gyerekeknek. A két iskolában mintegy 50 gyerek vett részt a foglalkozáson.
Az alapítvány által küldött csomagot átadtuk az igazgatónőnek, aki a gyerekek bevonásával szétosztotta a küldemény nagy részét.
2011/2012. tanév
2011. október 1.
A gyermekek köszöntése az új tanév alkalmából. A nyári szünidei élménybeszámolók a gyerekek részéről.
A foglalkozást megelőzendő énekek, beszélgetések, énekek, versek az őszről. Gyakorlati foglalkozás: színes őszi gyümölcsök, illetve szőlő készítése, valamint közös őszi kép megtervezése és kivitelezése. (A rajzok az iskolában maradtak.)
2011. október 15.
A foglalkozás ez úttal is a megfelelő bevezetéssel, bemelegítéssel, rávezetéssel történt. Külön megemlítésre kerültek a sokféle lehetőségek, technikák, illetve anyagfelhasználások. Ezúttal sógyurmából készültek alkotások, amelyek során kitűnt a gyerekek leleményessége az új anyag felhasználásával kapcsolatban.
2011. november 12.
A Magyar Nyelv Napja alkalmából vetélkedő, amelyre előre kértük a gyerekek felkészülését.
(vers, mese, ének, rajzolás, feladatok, villámkérdések) A szünetben pedig csuhéj-fonásra került sor.
2011. december 10.
A Magyar Nyelv Napja alkalmából vetélkedő díjátadás. A résztvevők névre szóló emléklapot melyen rajta szerepelt a csapat neve, helyezése, valamint tárgyjutalomban részesültek.
Minden gyerek névre szóló és fényképpel ellátott 2012. évi készített naptárt kapott.
Az ünnephez kapcsolódóan Vilmos elolvasta a viaszgyertyáról és a faggyúgyertyáról szóló karácsonyi történetet – Andersen: Két gyertya – (a gyerekek két kezükre lehajtott fejjel hallgatták), amely után rajzolni kellett a történet alapján. Ezt követően karácsonyi díszek készítésére került sor, miközben fel-felhangzottak az ideillő dallamok is.
2012. január 21.
A Magyar Kultúra Napjához kötödően az előzőleg már megbeszélt témák alapján a magyarságról és a hazaszeretetről szóló önálló szereplésére került sor. Magyaros motívumokkal díszített könyvjelző készült (papírból és fonással). Ekkor került átadásra Hegyközszentmiklóson az iskolaújság első száma.
2012. március 10.
A március 15-ei ünnephez kapcsolódóan zenés irodalmi összeállítás hangzott el. A kézműves foglalkozás keretében a következők elkészítésére került sor: harci zászló, magyar népviseletes bábuk, kokárda, pompon.
2012. április 28.
Anyák napi készülődés. Karbonból díszdobozok, szívek készültek, melyekbe idézeteket írhattak, melyek önálló gondolatot tartalmazott, illetve az általunk vitt versekből válogathattak a gyerekek. Ekkor került sor üvegfestésre is.
Sor került anyák napi vers tanulásra is.
Ekkor jelent meg Hegyközszentmiklóson az iskolaújság második száma.
2012. június 21.
A tanévzáró mentünk, ahol átadtuk az iskola által megadott tanulóknak a névre szóló emléklapot.
2012/2013. Tanév
2012. október 6.
– a gyerekek verset mondtak,
– éneklésre került sor az ősszel kapcsolatban,
– megemlékeztünk október 6-áról
– a kézműves foglalkozás keretében a hozott anyagokból – termések, magok – saját ötlet alapján bábokat, stb.-t készítettek,
– a foglalkozás végén az iskola udvarán játékra került sor
2012. november 17.
Mindkét iskolában a Magyar Nyelv Napja alkalmából vetélkedő volt.
2013. január 26. Hegyközszentmiklós
Ekkor került sor a Magyar Nyelv Napja alkalmából rendezett vetélkedő eredményhirdetésére és a jutalmazásra (tárgyjutalom + emléklap). – az időjárás miatt decemberben nem tudtunk menni –
2013. Gárdonyi Év. Ennek szellemében az író rövid írásait beszéltük meg, amiután élményeiket lerajzolták.
Ezt követte a gyertyakészítés mártogatásos technikával.
Ekkor került sor az iskolaújság harmadik számának átadására, amikor megbeszéltük, hogy milyen szabályai vannak a sajtóban megjelenő cikkeknek.
Érköbölkút
A január 26-ai foglalkozás elmaradt ebben iskolában, helyi időpont-egyeztetés hiányossága miatt.
2013. február 23.
Érköbölkút
A vetélkedő eredményhirdetése és a jutalmak átadása (tárgyjutalom+emléklap).
Ezt követően Kodály Zoltán halálának évfordulója alkalmából a híres zeneszerző gyerekeknek szóló ismertebb dalainak felidézése, közös éneklés.
Az emlékezés után levetítésre került Gárdonyi Géza: Egri csillagok című műve. A diakockákon lévő szöveget a gyerekek olvasták. A vetítés közben történelmi- és szómagyarázatokra is sor került.
A „mozizás” után a filmről rajzoltak a tanulók.
Hegyközszentmiklós
Kodály Zoltán halálának évfordulója alkalmából a híres zeneszerző gyerekeknek szóló ismertebb dalainak felidézése, közös éneklés.
Az emlékezés után levetítésre került Gárdonyi Géza: Egri csillagok című műve. A diakockákon lévő szöveget a gyerekek olvasták. A vetítés közben történelmi- és szómagyarázatokra is sor került.
A „mozizás” után a filmről rajzoltak a tanulók.
Az Ér hangja februári számában cikk jelent meg az érköbölkúti és hegyközszentmiklósi jelenlétünkről, melyet mellékelünk.
Megjegyzés: évek óta nem történt ilyesmi velünk – a román hatóságok elkérték iratainkat, amelyeket rövid időre bevittek őrhelyükre.