Ez volt az egyik mottója a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPsz) három napos – 2017. február 17-19. – konferenciájának, mellyel Takács Mária, a KMPsz szórványprogram felelősének köszöntése kezdődött. Szerencsés lenne, ha ez a gondolat nem csak egy konferencia jelmondata maradna, hanem a határon belül és kívül is meghatározná az oktatás hogyanját. Mátészalkáról Kovászóra kijáró csoportból ketten – Tóth Istvánné és a cikk írója – vettünk részt ezen a konferencián, Benkei Ildikó, ill. a Vasárnapi Iskola Alapítvány jóvoltából.
A konferencia témája: A kárpátaljai szórvány magyar intézmények oktatásának fejlesztése. A helyszín Beregszász, a II. Rákóczi Ferenc Főiskola, mely épület éke a város főterének. Felújításában segített a magyar kormány, és sok más város mellett a miénk is. Ezt, és számtalan segítségét a magyar nemzetnek, hálával és többször emlegetve köszönték meg a konferencia idején a szervezők és az előadók.
Értékes, érdekes és számunkra új információkat hordozó előadásokat hallgattunk meg főiskolai tanároktól – Orosz Ildikó, az KMPsz elnöke, Espán Margaréta, az Irka gyermeklap főszerkesztője, Gabóda Béla és Gabóda Éva -, és a szórvány falvakban tanítóktól, valamint gyakorlati segítséget, segédanyagokat kaptunk a munkánkhoz.
Az esti táncházban tovább folytatódott az „okításunk”, hiszen Szilágyi László koreográfus, főiskolai tanár és felesége a bemutatott tánclépéseket begyakoroltatta velünk, hogy majd átadhassuk a vasárnapi iskolás gyerekeknek. Nagyon hasznos volt ez a kellemes, vidám este, és a beilleszkedésünket is elősegítette.
Szintén a gyakorlati oldalát segítette a munkánknak, ötletekkel szolgált a kézműves foglakozás. Külön öröm és meglepetés volt a számunkra, hogy a kovászói kolléganőkkel találkozhattunk. Felkérésünk egy rövid beszámolóra adott volt. Cséke Ilona, a Kovászóban működő Vasárnapi Iskola vezetője, valamint mi, elmondtuk tapasztalatainkat, gondolatainkat a közös munkánkról, mely érdeklődésre tartott számot, hisz a mátészalkai önkéntes csoport az egyetlen, amely Ukrajnába jár ki Magyarországról.
Egy-két fontos momentum a konferencián hallottakból:
- 2016/17-es tanévben 1170 gyerek vesz részt vasárnapi iskolai oktatásban KMPsz keretében, 64 csoportban 43 pedagógussal
- Első igény, megmozdulás a kisebbségben élő magyarok lakta területen a Felső-Tisza vidéki Rahón történt – Bilics Éva néni szervezésében – a vasárnapi misék után. Ez a kezdeményezés kiterjedt az egykori Máramaros megye kisebbségi magyar településeire, majd Ugocsa, Ung-vidék és Bereg falvaira.
- A magyar nyelv oktatását négy faluban vezették be az idei tanévben, három ukránok lakta településen pedig fakultatív tantárgyként lehet tanulni.
- A KMPsz egy évben kétszer szervez magyar nyelvű szavalóversenyt: Szolyván és Rahón. Évről-évre Irka táborban vehetnek részt a szórványban élő tanulók.
- Nagyon nagy a pedagógushiány.
- Várják a Vasárnapi Iskola Alapítványtól az újabb önkénteseket, pl. Csomafalvára, Nagybakosra, Szolyvára.
Köszönjük, hogy részesei lehettünk ennek a konferenciának. A vendéglátók felénk áradó figyelmessége, kedvessége, őszinte öröme lelki feltöltődést jelentett számunkra. Kölcsönös megtiszteltetésnek éreztük az együttlétet.